Inauguracyjny wpis na blogu opowiadał KIM JEST DLA MNIE JANEK. Zawarta tam historia rozniosła się szerszym echem, przyniosła pierwsze komentarze, udostępnienia adresu bloga, generalnie zainteresowała odbiorców. Temat Janka i Jego tragicznych przeżyć z lat nastoletnich postanowiłam kontynuować, nie tylko pisząc o Nim tutaj, ale także prowadząc dalsze badania prywatnie. Dzięki uprzejmości pani pracującej na Majdanku udało mi się między innymi ustalić, jakie były losy Janka na Majdanku, oraz co stało się z nim później i o tym właśnie będzie dzisiejszy wpis. 

Dla przypomnienia, aby nie powielać treści: JAKIE BYŁY LOSY JANKA W OBOZIE?


Bieżące zdjęcie baraku, w którym przebywał mój pradziadek Jan Droździel, III pole, barak 17

Mojego pradziadka zabrano z pola, był czerwiec 1943 roku. Janek jeszcze wtedy nie mógł wiedzieć, że nie zobaczy domu przez najbliższe 3 lata. W obozie praktycznie "minie się" ze swoim ojcem, ale nie dosłownie, ponieważ mój prapradziadek został złapany podczas ulicznej łapanki w następnym roku, kiedy Janek był już na przymusowych robotach w III Rzeszy. 

Widok III pola z góry, źródło: APMM, Majdanek 1941-1944, praca zbiorowa pod red. Tadeusza Mencla

Mój pradziadek miał zaledwie 13 lat, kiedy został zabrany do obozu przejściowego w Zamościu, a następnie wywieziony do Majdanka, gdzie przebywał przez okres 3 miesięcy. Nigdy nie wiedziałam, co stało się z nim potem, aż do dnia, kiedy otrzymałam dokumenty z ITS Bad Arolsen, z których jasno wynika, że... 


Pradziadka wywieźli do kolejnego obozu we wrześniu 1943 - do Stargardu Szczecińskiego. Stamtąd przekazany na pracy przymusowe w miejscowości o dawnej nazwie Lichtenfelde, gdzie do wyzwolenia był zatrudniony u p. Elzy Neuman lub Neumar. Szukałam więcej informacji na temat obozu w Stargardzie, starałam się znaleźć co to za miejscowość nazywała się kiedyś Lichtenfelde i kim była Pani Elza oraz co u niej robił - jak na razie bezskutecznie. Jednak i tak jest to kamień milowy w moich poszukiwaniach. 

Wejście na III pole, Majdanek, źródło: APMM, Majdanek 1941-1944, praca zbiorowa pod red. Tadeusza Mencla

Jak się okazuje Lichtenfelde to nie jedyne miejsce, w którym pracował mój pradziadek. Najpierw przez rok był w innym majątku. Zatem w Lichtenfelde znajdował się od końcówki 1944 roku, skąd już wrócił do domu, ale kiedy? Dopiero w marcu 1946 roku, prawie rok po wyzwoleniu. Dlaczego był tam tak długo? 


Podpis pradziadka, którego nigdy nie poznałam, kolejna niby zwykła rzecz, jednak dająca namacalny dowód tego, że kiedyś istniał, chodził po tej ziemi i doznając wielu krzywd stracił dzieciństwo.

Budka wartownicza przed III polem, źródło: APMM, Majdanek 1941-1944, praca zbiorowa pod red. Tadeusza Mencla

Szubienica na III polu, źródło: APMM, Majdanek 1941-1944, praca zbiorowa pod red. Tadeusza Mencla

 Transport ludności z Zamojszczyzny na Majdanek, źródło: APMM, Majdanek 1941-1944, praca zbiorowa pod red. Tadeusza Mencla

Na III polu przebywało wielu znamienitych więźniów, m.in. Jerzy Kwiatkowski autor książki "485 dni na Majdanku". Lektura daje obraz życia codziennego za drutami. Przybliża troski, problemy, bolączki oraz strach więźniów. To majstersztyk literatury reporterskiej, który z całego serca polecam wszystkim zainteresowanym tematyką obozową. Dla mnie wyjątkowo ważny, pozwalający wyobrazić sobie jaki koszmar przeżyło dziecko, przebywając tam przez 3 miesiące swojego nastoletniego życia. Gdyby nie miał w sobie woli przeżycia, nie był odporny na obozowe choroby, m.in. tyfus plamisty, nie mogłabym dziś tego pisać... Janku, pradziadku, dziękuję! 

04.01.1930 - 15.05.1989

***
Jeżeli post Ci się podobał, to będzie mi bardzo miło, gdy przekażesz go dalej. O nowych wpisach informuję zawsze na insta story na moim INSTAGRAMIE i na facebookowym FANPAGE'U. Zdarza mi się to także robić na moim prywatnym profilu, ale chcę z tego zrezygnować, żeby nie dublować treści. Jeśli nie chcesz przegapić informacji o nowym poście zapraszam na forestowe social media. Przypominam również o istnieniu grupy na Facebooku (Grupa Story Forest), na której chętnie pomogę Wam rozwiązywać Wasze zagadki. 

4 komentarze:

 1. Jeżeli okolice Szczecina to szukałbym tutaj: https://mapire.eu/en/map/northgermany-1877/?bbox=1612058.5381198188%2C7058048.760025521%2C1626619.792008145%2C7062826.074293344&map-list=1&layers=osm%2C112
  Ale to nie chodzi przypadkiem Lichterfelde, czyli dzielnica Berlina?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz :) Też na początku myślałam, że może chodzić o dzielnicę Berlina, jednak w tych dokumentach z BAD AROLSEN jest wyraźnie podkreślone, że to powiat Szczecin. Być może miejscowość już dziś w ogóle nie istnieje, lub nazywa się inaczej. Cały czas szukam :)

   Usuń
 2. Cześć!
  Bardzo fajnie czyta się kolejne wpisy na twoim blogu, dają motywację do dalszych poszukiwań na "swoim podwórku".
  Powodzenia z dalszym rozszyfrowywaniem wojennych losów twojej rodziny. Wiem ile czasu potrafi zająć dogrzebanie się do nawet najmniejszej informacji i ile frajdy i satysfakcji to sprawia.
  Próbowałaś przeglądać niemieckie mapy z lat 30/40 z okolic Szczecina w poszukiwaniu tej zaginionej miejscowości? Może to pomoże?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde takie słowa dodają wiatru w skrzydła i aż chce się pisać więcej i więcej. Ostatnio zdałam sobie sprawę, że w kwietniu dodałam tylko dwa wpisy. Blog istnieje od 3 miesięcy, jak na razie to najgorszy wynik. Muszę chyba się trochę pooprawić ;)
   To akurat prawda, czasami wszystko idzie tak mozolnie, jak krew z nosa, ale najmniejsza odnaleziona poszlaka potrafi zmienić wszystko i dodać jeszcze większego zapału.
   Szukałam takich map, ale niczego sensownego nie udało mi się niestety znaleźć, ale nie poddaję się :)
   Ściskam!

   Usuń

Cześć! Tu możesz zostawić kilka słów :)