Jakie były losy Janka w obozie?

by - 2/06/2020

Często zastanawiam się jak to możliwe, że człowiek człowiekowi zgotował tak bydlęcy los. Co musi czuć trzynastoletnie dziecko zaprzęgnięte do ciężkiej pracy i jedzące obierki z ziemniaków? Brak jedzenia, picia, ciężka praca, trudności w utrzymaniu higieny, które doprowadzały do szerzenia się zarazków dziesiątkujących schorowanych i głodnych ludzi musiały być przerażające. 

Majdanek uchodził za najbardziej prymitywny obóz. Drewniane baraki nie zapewniały warunków do przeżycia zwłaszcza w miesiącach zimowych. Do budynków, które przeznaczone były na 150-200 osób często kwaterowano nawet 1000. Potrzeby załatwiano do drewnianych skrzyń, które były przepełnione i wydzielały straszny fetor, ponieważ nawet w upalne dni nie otwierano okien. 

Nie mam pojęcia jak małe dziecko przeżyło takie piekło... 


Dziś dzięki uprzejmości Pani z Muzeum na Majdanku weszłam w posiadanie skanu ankiety, którą w 1978 roku wypełniał mój pradziadek - Jan Droździel. Dzięki niej jestem coraz bliżej odtworzenia jego wojennych losów. I z tego miejsca chciałam jej za to serdecznie podziękować, ponieważ tak życzliwych osób potrzebuje genealogia. 

Z tego dokumentu wynika, że 26 czerwca 1943 roku został przez Niemców zabrany z pola w Brzezinach. "Przez tydzień przebywałem w Zamościu, następnie wywieziono do Majdanka, gdzie przebywałem przez okres 3 miesięcy. Do Majdanka przewieziono mnie pociągiem towarowym. Przebywałem na trzecim polu w siedemnastym baraku. Oczyszczałem cegłę."  Wtedy pomyślałam, "jak to dobrze, że to piekło trwało dla niego tak krótko". Po czym przeczytałam "Po trzech miesiącach wywieziony zostałem na roboty przymusowe do Niemiec". Zatem horror się nie skończył... Co działo się z Jankiem potem? Jakie były Jego losy w Niemczech? Nie ma dnia, żebym o tym nie myślała. Cały czas usiłuję to ustalić. 

Zdjęcie z wpisu zostało wykonane niewiele lat po wojnie - w józefowskim kamieniołomie, w którym pracował (siedzi pierwszy po lewej). Przypuszczam, że są to wczesne lata pięćdziesiąte, zatem Janek ma już lekko ponad 20 lat, żonę i syna, ale to już historia na osobny wpis. 

1930-1989

You May Also Like

6 komentarze